Jak správně udržovat koberce

Jak správně udržovat koberce
Vzhled a životnost koberce se odvíjejí od jeho údržby a pravidelného čištění. Moderní přípravky pro chemické ošetřování a vyspělá domácí technika už dnes dovolují péči, díky které dokáže kvalitní koberec sloužit minimálně deset až patnáct let.
Vzhled a životnost koberce se odvíjejí od jeho údržby a pravidelného čištění. Moderní přípravky pro chemické ošetřování a vyspělá domácí technika už dnes dovolují péči, díky které dokáže kvalitní koberec sloužit minimálně deset až patnáct let.

Jak pravidelně pečovat o koberec?

I ten nejluxusnější a nejodolnější koberec bude po pár měsících používání vypadat unaveně a opotřebovaně, není-li mu věnována potřebná pravidelná péče. Ta spočívá především ve vysávání, průběžném odstraňování skvrn a celkovém čištění. A důležité je zamezit jeho znečištění také preventivně.

Pravidelné vysávání koberce vysavačem brání vzniku skvrn ze zaneseného prachu a jiných nečistot. Tyto nečistoty mohou být velmi ostré, jsou-li větší, takže pak při zašlapání hlouběji do vláken koberce dokážou zásadně poškodit jeho podkladové vrstvy. Nehledě na to, že nečištěné koberce se stávají líhní roztočů, kteří jsou schopni vyvolat u člověka alergickou reakci. Ideální je používat při úklidu vysavač s rotujícím kartáčem, jenž vymetené nečistoty obratem zlikviduje. Aby přístroj fungoval, jak má, je nutné dbát na pravidelnou výměnu sáčků do vysavače a filtrů (případně jejich čištění).  

Objeví-li se skvrny, pusťte se do jejich odstraňování co nejdříve. V případě fleků, jež jsou způsobeny laky, lepidly, pryskyřicí nebo dalšími chemikáliemi, se raději poraďte s odborníkem.

Aspoň jedenkrát za dva roky naplánujte důkladné chemické vyčištění koberce mokrou cestou, jež odstraněním nečistoty z hloubky koberce opticky rozjasní jeho barvy.
Objednejte si firmu, vypůjčte si speciální čisticí stroj, nebo si pořiďte vysavač s funkcí mokrého čištění koberců domů.
Koberec pomohou ochránit také „čisticí zóny“, tedy speciální koberce či rohožky (nebo třeba i obyčejný běhoun), které umístíte ke vstupu do místnosti. Zachytí podstatnou část nečistot, které by se jinak dostaly do koberce. Aby plnily svou funkci, je samozřejmě tyto zóny udržovat a minimálně obden je vysávat.

Kdy použít metodu mokrého čištění a kdy suchého?

Metoda suchého čištění se skvěle hodí pro tkané a všívané koberce s nízkým vlasem a také pro čalounění, avšak není vhodná pro ty bavlněné koberce a s vysokým vlasem. V porovnání s mokrým čištěním je také dražší. Mokré čištění je přínosné při větším zašpinění koberců, protože jde víc do hloubky a je tedy účinnější. Ale i jeho použití má omezení: nehodí se pro vlněné, hedvábné a pravé perské koberce a nelze ho aplikovat, jsou-li pod kobercem dřevěné parkety nebo palubky a není-li dostatek času pro úplné uschnutí koberce.

Suché čištění koberců představuje méně náročnou variantu údržby, kdy se na celou plochu koberce (nebo jen na zvolená místa) aplikuje v drogerii běžně dostupný přípravek ve formě prášku, který pohlcuje nečistoty, mastnotu a zároveň snižuje množství plísní. Po určité době je třeba ho odstranit vysavačem. Při tomto způsobu čištění se koberec nesrazí ani nezvlní a je možné po něm chodit i v průběhu práce. Suché čištění je šetrná metoda, která neničí vlákna, a proto ji lze v případě silně znečištěných koberců opakovat i několikrát za sebou.

Na mokré čištění se rovněž používají speciální prostředky, které jsou k dostání v drogeriích. Lze také použít koncentrovaný roztok jednoho dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a asi patnácti dílů vlažné vody. Tekutina se houbou nanese na konkrétní místo, nebo na celou plochu koberce. Zásadní je koberec nepromáčet, tj. nedopustit, aby voda pronikla do spodních vrstev a struktury, protože koberec by se mohl poškodit. Po aplikaci přípravku se vytvoří hustá pěna, která vstřebá prach a nečistoty a poté se zlikviduje vysavačem s funkcí mokrého čištění. Pokud takový přístroj nevlastníte, můžete si ho vypůjčit, nebo vše svěřit specializované firmě. Důležité je nechat koberec pořádně vyschnout, což potrvá to minimálně čtyři hodiny. Jinak vzniká riziko nepříjemného zápachu zatuchlého zápachu.

 

Jak odstranit skvrny z koberce?

Vzniku skvrn na koberci se lze jen těžko ubránit, avšak ať už jsou jakéhokoliv původu, vždy je nejdůležitější je odstranit co nejdříve. Zvýší se tak šance, že nezanechají na koberci trvalé stopy. Použijte k jejich eliminaci saponátový prostředek na čištění koberců, pozor však na obsah bělidel, která by mohla poničit barvu koberce. Jde-li o skvrnu organického původu, můžete aplikovat rovněž bakteriálně-enzymatický přípravek Bacti Live, jenž navíc odstraňuje zápach a lze ho použít i na čalounění.

Co nejvíce tekutiny, potraviny nebo jiné látky, která vytvořila skvrnu, se nejprve pokuste odstranit opakovaným přikládáním savé utěrky tak, aby nasála maximum znečištění. Postupujte od okraje skvrny směrem k jejímu středu, aby se ještě více nezvětšila. Skvrnu nikdy nedrhněte silou ani se ji nesnažte vyškrabovat, mohlo by dojít k trvalému poškození vlákna!

Než použijete konkrétní čisticí prostředek, vždy ho napřed vyzkoušejte na skryté části koberce, abyste předešli případným nežádoucím stopám na viditelných místech. Pokud zkouška dobře dopadne, na potřísněné místo naneste malé množství tekutiny, zředěné vodou, a opět se snažte maximum nečistoty odsát utěrkou, ve směru od okraje ke středu skvrny. V případě potřeby postup několikrát opakujte. Nakonec inkriminované místo opláchněte čistou vodou a vysušte (vysavačem, fénem apod.).

Po celou dobu se snažte udržovat skvrnu co nejsušší – pokud byste ji namočili příliš, voda by mohla zanechat na koberci skvrny.

Odeslat článek známému   Vytisknout