Jak vybrat prostředek na mytí nádobí?

Jak vybrat prostředek na mytí nádobí?
Nejprve je třeba si ujasnit, jaké jsou vaše nároky na tento typ přípravku. Plánujete ho použít v myčce, nebo se chystáte s jeho pomocí umývat nádobí ručně? Jde vám v první řadě o příznivou cenu, nebo sázíte na kvality ekologických přípravků?

Nejprve je třeba si ujasnit, jaké jsou vaše nároky na tento typ přípravku. Plánujete ho použít v myčce, nebo se chystáte s jeho pomocí umývat nádobí ručně? Jde vám v první řadě o příznivou cenu, nebo sázíte na kvality ekologických přípravků?

1. Jaké parametry splňuje kvalitní prostředek na ruční mytí nádobí?

Má hustší gelovou konzistenci, dokáže skvěle odmašťovat a zároveň je šetrný k pokožce. Nikdy nevybírejte mycí prostředek jen podle ceny, umývání nádobí by se vám mohlo v konečném důsledku podstatně prodražit.

Koncentrovaný přípravek je kvalitní, protože obsahuje více sušiny (sušina je jednoduše řečeno je to, co zůstane, když se z produktu odpaří všechna voda). Čím je tedy mycí prostředek hustší, tím menší dávkování dovoluje a balení vám déle vydrží.

U hustšího přípravku vystačíte při mytí nádobí s pár kapkami, u řidšího nemusíte vystačit ani s několikanásobným množstvím. Čili: nádobí umyjete i levnějším, méně koncentrovaným produktem, ale počítejte s tím, že spotřeba přípravku i vody bude vyšší. Testy prostředků na mytí nádobí opakovaně ukazují, že používání levného, ale vodového a neúčinného prostředek k finanční úspoře nevede. Lepší cestou je nákup velkých a cenově výhodnějších balení.

2. Čím mýt nádobí v myčce?

Při výběru přípravku do myčky vybíráte mezi mycími a multifunkčními prostředky. Ty první jen odstraňují nečistoty a musíte k nim přidat ještě regenerační sůl leštidlo. K multifunkčním přípravkům, jež jsou na trhu ve formě tradičních lisovaných tablet nebo kapslí plněných práškem či gelem, je třeba přisypat sůl navíc pouze v případě, že používáte k mytí nádobí velmi tvrdou vodu (více než 21°dH).

Ačkoliv se s ohledem na pohodlí i na finance zdá jako samozřejmé sáhnout po tabletách – kdo by kupoval tři výrobky, když je může koupit všechny v jednom – pravda je taková, že multifunkční tablety, včetně gelů v rozpustných kapsách, jsou nastavené na obvyklý mycí cyklus ve zcela naplněné myčce standardní velikosti. Pokud se proces mytí nádobí v některých parametrech odchyluje od průměru (např. zkrácený mycí program, myčka naplněná do poloviny apod.), raději sáhněte po samostatných prostředcích.

V případě tvrdé vody, která komplikuje mytí v myčce úplně nejvíc, se doporučuje používat buď samostatné přípravky, nebo přidat k multifunkčním tabletám dávku soli navíc. Sůl totiž upravuje tvrdost na hodnotu, při níž mycí prostředek funguje nejefektivněji a také se obnovuje vnitřek myčky. Novější myčky dokážou samy detekovat tvrdost vody a podle toho přibírají do procesu potřebné množství soli.

Co se týče leštidla, to podporuje lepší schnutí nádobí a brání korozi skla, projevující se vznikem bílých skvrn a poškrábaným vzhledem. Pokud myjete skleněné nádobí často, nebo svěřujete myčce drahé kousky, kupte si samostatný přípravek nebo tablety, jež kromě leštidla obsahují i další látky proti korozi.

Pro běžné mytí jsou však tablety velmi vhodné a také pohodlné v používání. Některé bavíc slibují podstatně více funkcí než tři výše zmíněné, jako například ochranu nerezu či stříbra, mytí při nízkých teplotách, neutralizaci pachů nebo dezinfekční účinky. 

3. Proč kupovat ekologické prostředky na ruční mytí nádobí?

Ekologické prostředky k mytí nádobí jsou šetrné:

- ke zdraví uživatele, především k pokožce rukou a dýchacím cestám, protože neobsahují fosfáty ani chlor. Nezpůsobují žádné zdravotní komplikace a jsou vhodné zejména do domácností, jejímiž členy jsou alergici, citlivější jedinci trpící atopickým ekzémem nebo malé děti.

- vůči procesu rozkladu organických látek v jímce, septiku nebo čistírně odpadních vod. Je-li vaše domácnost napojena na vlastní výstupní zařízení, ekologické přípravky pro péči o domácnost na rozdíl od „klasické chemie“ tyto přírodní pochody neničí, ale podporují. 

- k přírodě, protože zabraňují vytváření přebytečného odpadu. Větší balení a recyklovatelnost uzávěrů a obalů jsou u těchto produktů naprostá samozřejmost.

Mezi nejznámější a u nás nejprodávanější značky ekologických přípravků na mytí nádobí patří Frosch nebo Ecover, které jsou cenově srovnatelné s běžnými produkty v této kategorii. Kvalitní ekologické výrobky na mytí nádobí nabízejí také Almawin,  Zenit, Winni's nebo například Tierra Verde a další.

Přípravky pro ruční mytí nádobí jsou k dostání s parfemací i bez. Při jejich používání se nenechte odradit vytvářením menšího množství pěny – je to záměr výrobce.

Do kategorie ekologických produktů určených do myček spadají prášky i multifunkční tablety. Ve všech případech jde o hypoalergenní výrobky, bez chlóru a fosfátů.

Odeslat článek známému   Vytisknout